Рівень інфляції у квітні сповільнився

У квітні 2021 року споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася до 8,4% (з 8,5% у березні). У місячному вимірі ціни зросли на 0,7%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

Споживча інфляція виявилася нижчою за траєкторію прогнозу, опублікованого у Інфляційному звіті за квітень 2021 року. Це передусім пов’язано зі сповільненням зростання цін на сирі продукти харчування. Натомість фундаментальний інфляційний тиск, що вимірюється показником базової інфляції, посилювався під впливом стійкого попиту та зростання виробничих витрат.
Базова інфляція пришвидшилася до 6,3% р/р (із 5,9% р/р у березні)

Унаслідок подальшого підвищення світових цін на продовольство, передусім на соняшникову олію, стрімко прискорилося подорожчання оброблених продовольчих товарів (до 10,0% р/р). Збільшення вартості сировини разом зі зростанням витрат на енергію сприяли підвищенню цін на продуктові вироби.

Зокрема, поглибилося падіння цін на овочі. Унаслідок посилення конкуренції з боку іноземних виробників сповільнилося зростання цін на молочні продукти.
Темпи зростання адміністративно регульованих цін збільшилися (до 14.4% р/р).
Так, надалі дорожчав газ, гаряча вода та опалення передусім через низьку базу порівняння. Унаслідок підвищення витрат на паливо та оплату праці, а також посилення карантину збільшилася вартість автомобільних та залізничних перевезень. Водночас завдяки розширенню пропозиції повільніше дорожчали тютюнові вироби.

Прискорення зростання цін на паливо продовжилося (до 24.3% р/р).
Зростання вартості палива підтримувало підвищення світових цін на нафту, а також збереження високого попиту з боку населення.

Попри нижчу, ніж очікувалося, інфляцію в квітні, НБУ очікує на збереження значного інфляційного тиску впродовж наступних місяців з огляду на стійкий споживчий попит, а також високі світові ціни, зокрема на енергоносії та продовольство.

Згідно з прогнозом НБУ інфляція почне сповільнюватися восени 2021 року й повернеться до цільового діапазону 5% ± 1 в.п. у першому півріччі 2022 року. Цьому сприятимуть вичерпання ефекту низької бази порівняння, надходження на ринки нового врожаю, а також останні рішення Правління Національного банку про підвищення облікової ставки.